Erkeklerde Bu Sendromu Yaşıyor

Erkeklerde Bu Sendromu Yaşıyor

Erkekler de eşleriyle doğum sonrası stresi ve buna bağlı olarak depresyonu yaşayabiliyor. Hamilelikle doğum safhası erkekleri, neredeyse bayanlar kadar ve hatta aynı ölçüde etkileyebiliyor.

Genellikle erkeklerin depresyonu, kadının depresyonuyla ilişkilendiriliyor. Hamilelikle değişmeye başlayan ilişkilerle birlikte, kadının bedeninde meydana gelen fizyolojik, hormonal farklılıklar ve buna bağlı olarak duygusal dalgalanmalar babaları yakından ilgilendiriyor. Erkek, baba olmaya duygusal ve sosyal olarak hazır değilse çocuk sahibi olmakla ilgili kaygıları, maddi sıkıntıları varsa eşinden yavaşça uzaklaşmaya başlıyor, karı-koca arasında iletişim  azalıyor. Bu sendromu yaşayan erkekler içlerine kapanıp depresif belirtiler gösterebilecekleri gibi, aşırı gergin ve sinirli tavırlarıyla da dikkat çekerler. Dünyaya gelmiş olan savunmasız bebek sanki onların düşmanıdır. Babalık senromu yaşayan erkekler sanki hiç birşeyin eskisi gibi olmadığını ve bir daha da olmayacağı düşüncesine kapılırlar. Kendilerini yaşadıkları eve bile ait hissetmezler, dışlandıklarını, horlandıklarını düşünürler. Kadın ve erkeklerde belirtiler farklılık göstermiyor. Mutsuzluk, huzursuzluk, gerginlik, yalnız kalma isteği, az konuşma, ilgisizlik, iştah ve uykuda azalma ya da artma, sinirlilik veya durgunluk, iş performansında düşüş depresyonun belirtiler arasında görülebilir. Bazı durumlarda erkek, evden uzaklaşıyor, işine çok fazla zaman ayırıyor, geç saatlere kadar çalışıyor, sürekli iş seyahatlerinde oluyor. Erkekler, stresli durumlarla baş etmede ‘savaş ya da kaç’ tekniğini kadınlara göre daha fazla uyguluyor. Erkekler bu sorunla baş edemiyorsa genellikle kaçmayı tercih edecektir.

Babalık sendromu genellikle eğer kişide psikopatolojik bir yatkınlık yoksa üç ay içerisinde ortadan kalkar, belirtiler yok olur ve sorumlu babalık süreci başlar. Uzayan durumlarda ise babanın kesinlikle bir psikolojik yardım alması gerekir. Aksi taktirde boşanmaya kadar giden aile içi çatışmalar baş gösterebilir.

YORUMLAR

Yorum Yap


− 1 = iki